Škoda Karoq 2.0 TDI Sportline 4×4 DSG – Obľúbenec v Športovej Línii

Prvýkrát sme sa faceliftovaným Karoqom zviezli už takmer pred dvoma rokmi. A už vtedy sa mladoboleslavská automobilka Škoda mohla chváliť zaujímavými číslami predajov. Karoq je jedným z hlavných predajných trhákov, spomedzi modelov značky a od premiéry v roku 2017 sa ho predalo cez pol milióna kusov a dnes ho už možno kúpiť vo vyše šesťdesiatich krajinách sveta. Poďme sa teda pozrieť na zúbok verzii SportLine s klasikou vo forme dieslového dvojlitra TDI.

Nemetalické lakovanie Sivá Steel sa v poslednej dobe stáva poznávacím znamením väčšiny predaných Karoqov a musím uznať, že mu pristane viac ako obyčajná šedá metalíza, ktorú sme mali na test naposledy. Moje oko však nie je nadšené z obutých zimných osemnástok, ktoré v čiernom prevedení vyzerajú ako niečo, čo sa dávalo na autá pred dvoma desaťročiami. Karoq však vie obúvať aj 19, či 20 palcové disky, takže beriem. Výhodou menších kolies je snáď len to, že takéto riešenie pomáha znížiť spotrebu a mierne vylepšiť komfort.

Na test teda máme vrcholnú výbavu SportLine. Skorší výbavový základ s označením Active už v ponuke ani nehľadajte, pretože túto základnú výbavu u nás objednávalo len minimum zákazníkov. Začína sa teda na prevedení Ambition sprevádzanom verziami Style a SportLine.

Štandardná výbava Style ponúka sedemnásťpalcové kolesá z ľahkých zliatin, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, vyhrievané predné sedadlá a volant, či ostrekovače predných svetlometov. Testovanému SportLine nechýbajú základné osemnástky, Matrix LED svetlomety, Travel Assist s adaptívnym tempomatom, parkovacie senzory vpredu aj vzadu, 360 stupňové parkovacie kamery, digitálne budíky s 10“ obrazovkou či adaptívny podvozok DCC.

Modernizovaný Karoq prešiel len decentným liftingom a spoznáte ho len pri starostlivejšom skúmaní. Začistili sa detaily, vylepšila aerodynamika, nainštalovali nové svetlá a niektoré disky majú aerodynamické plastové vložky, ktoré sa prvýkrát objavili pri Kodiaqu a postupne ich dostali aj ďalšie modely.

Maska je robustnejšia a zmenami prešli aj predné svetlomety, ktoré sú výhradne LEDkové. Testovaná, najvyššie postavená verzia SportLine s packetom Sportline Plus a Travel Assist má navyše aj funkciu vykrývania okolitých automobilov Matrix LED, ktorá funguje na jednotku a pokiaľ večer presadnete do iného auta, ktoré túto funkciu nemá, pripadáte si takmer slepý. Zozadu potom novú verziu charakterizujú užšie koncové svetlá s animovanými ukazovateľmi smeru. Čierne doplnky verzie SportLine pekne kontrastujú so zvolenou šedou farbou.

Kabíne je vlastné starostlivé spracovanie a kvalitné plasty, no aj naďalej je veľmi tmavá a pôsobí stroho. Je to aj kvôli tomu, že vo výplniach dverí nenájdete ani kúsoček látky, čo síce z hľadiska praktickosti a údržby môže byť plus, no pôsobí to fádne. Aspoň, že ambientné podsvietenie dekoračných líšt je aj v zadných dverách, tie však dostali iba tvrdé plasty.

K dobru je Karoqu treba pripísať, že si naďalej ponechal fyzické tlačidlá a ovládače nielen pre klimatizáciu, ale napríklad aj pre Štart/Stop systém. Analógové budíky v našom exemplári nahrádza 10“ digitálny prístrojový štít a verzia SportLine má 9,2“ stredový displej.

Ten je zakomponovaný do palubnej dosky a pomerne rýchlo sa v ňom zorientujete. No nie už tak rýchlo sa zorientuje on sám, hlavne pri rannom studenom štarte mu chvíľku trvá, než si ponačítava rôzne nastavenia. Z hľadiska užívateľskej prívetivosti mi však vyhovie lepšie ako ten v Octavii či Enyaqu.

Posed za volantom je pomerne vysoký a Karoq SportLine dostal do vienka aj športové sedačky s integrovanými opierkami hlavy. Sú pohodlné a veľmi dobre držia telo v zákrutách, no vyhovejú len tým, ktorí sú takpovediac konfekčnej postavy. Poťahy z recyklovaných PET fliaš však pôsobia na dotyk umelo a na môj vkus sa rýchlo špinia. Trochu tej športovej atmosféry kabíne dodávajú pedále s kovovými nášľapnými plôškami a rôzne chrómové doplnky.

Tlačidlá sprevádzané striebornými valčekmi zostávajú aj na volante. Volant je trojramenný a jeho užší veniec padne veľmi pekne do ruky. Použité materiály sú príjemné na dotyk, všetko pekne lícuje, no celkovo to vo vnútri Karoqu o emóciách veľmi nie je a svoje vek už maskuje len s veľkou námahou.

V čom však Karoq nezaostáva, je priestrannosť. Vpredu vás nijako neobmedzuje skromný stredový tunel a vzadu mám s výškou 186cm dostatok miesta pred kolenami a aj nad hlavou. Určite by som zniesol aj príplatkové panoramatické strešné okno. Určite by som si ešte priplatil za sedačky VarioFlex, ktoré je možné zložiť až k predným operadlám, prípadne úplne vybrať.

Štandardne má kufor objem 521 litrov, po sklopení zadných sedačiek vzrastie na 1630 litrov i s drobným schodom. Inak ale batožinový priestor poteší háčikmi, praktickými priehradkami, SimplyClever vychytávkami a pravidelnými tvarmi.

Pod kapotou testovaného Karoqu sme mali motor 2.0 TDI v silnejšej verzii, s výkonom 110kw (150k), ktorému sekunduje 360Nm krútiaceho momentu. Karoq s touto motorizáciou je možné mať buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies, prípadne ako štvorkolku kombinovanú so sedemstupňovým DSG, čo je aj náš prípad. Karoq s automatom zrýchli za 8,8 sekundy na stovku a pokračovať môže až na maximálnu rýchlosť 204km/hod.

Motor pochádza zo známeho radu EA288 Evo a je vybavený systémom úpravy výfukových plynov SCR, ktorý pomáha znižovať emisie oxidov dusíka. Počas procesu zvaného Twin Dosing dochádza k vstrekovaniu močoviny cez dva redukčné katalyzátory, ktoré sú uložené za sebou. Prvý katalyzátor je umiestnený pri motore v blízkosti zberného potrubia a ten druhý sa nachádza ďalej, v priestore podvozku. Pohon všetkých kolies tu zaisťuje elektronicky riadená lamelová spojka šiestej generácie, ktorá je o takmer 0,8 kg ľahšia ako jej predchodca a vďaka integrovanej riadiacej jednotke reaguje rýchlejšie.

Keď sa povie stopäťdesiat koní, môže to niekomu pri pohľade na takéto SUV pripadať málo. Obzvlášť v dieslovej podobe a s vedomím, že silnejšiu naftu dnes v ponuke Karoqu nenájdete. V praxi je však výkon viac ako dostačujúci a predovšetkým nástup krútiaceho momentu od cca. 1600 otáčok je fajn. Z najnižších otáčok nejak nie je chuť zrýchľovať a prebúdzanie k záťahu pokračuje nad nejakých 4000 otáčok za minutu, kde však následne všetka sláva končí a prichádza na rad ďalší prevodový stupeň.

Klasické novodobé TDI má stále trochu hrubší chod, ktorý si všímnete nie len zvonku pri studenom štarte. V kabíne sa motor pri bežných cestovných rýchlostiach javí ako kultivovaný a veľmi dobre maskuje svoj pôvod. No pri zošliapnutí plynového pedála sa ozve klasický „rykot vstrekovačov“ a TDIčko o sebe dáva vedieť niekedy aj viac ako by bolo potrebné.

Motor je celkom dobre zladený so sedemstupňovou prevodovkou DSG s mokrými spojkami. Tá radí hladko a vcelku logicky, no má občas až prehnane EKOlogické a EKOnomické tendencie. V Eco režime je dvojspojka pri konštantnej rýchlosti ochotná zaradiť sedmičku pokojne aj v meste pri 53km/hod a keď potom potrebujete okamžitú pružnosť, chvíľu jej to trvá, než naráta ten vhodný kvalt.

Rovnako pri predbiehaní je lepšie si predpripraviť nižší prevodový stupeň manuálne alebo prepnúť na režim „S“. Inak sa vám môže stať, že pri zošliapnutí plynového pedála na podlahu dostanete cca. polsekundové „čoodomňavlastnechcešteraz“ oneskorené preradenie.

Aj vďaka takému naladeniu prevodovky sa však môže Karoq pochváliť slušnou spotrebou nafty. S ľahkou nohou sa na okreskách pokojne dostanete na hodnoty začínajúce päťkou. Náš redakčný týždeň sme ukončili výsledkom 6,5 l/100km. Veľmi fajn hodnota. Pri 55l nádrži tak vychádza dojazd na slušnú hodnotu takmer 900km. Pozdravujeme elektromobily…

Karoq v prevedení 4×4 dostáva z výroby sofistikovanejšiu zadnú nápravu s viacprvkovým zavesením. Ktorá v kombinácii s obutými osemnástkami a príplatkovými adaptívnymi tlmičmi z neho robí komfortného kráľa. No v prípade potreby je možné DCC tlmiče pritvrdiť aj tak, že pozametáte na okreskách nejaké tie rádoby športové hatchbacky.

A vďaka viacprvku vzadu nemá Karoq problémy ani s uskakujúcov zadnou nápravou a od kolies sa neozývajú žiadne výrazné rany. Len na naozaj veľkých výmoľoch sa podvozok odvďačí tupejším rázom. Od riadenia asi nikto extra športové zážitky tiež nečaká, keďže je naladené skôr na pohodlné cestovanie.

To sú teda takmer samé pozitíva a čo nás teda na Karoqu negatívne prekvapilo? Asi iba samotná cena. Karoq je stále zvonku dizajnovo svieži model, vo vnútri intuitívny a ľahko ovládateľný, priestranný a plný SimplyClever vychytávok, ako tomu u Škodovky býva dobrým zvykom. No cena základného modelu začína na 39.940€ a za takto vybavený kúsok aký sme mali v teste, to bolo aj s packetmi až 44.035€. A to už je teritórium, kde napríklad japonské automobilky ponúkajú oveľa väčšie SUVčka v podobnej výbave…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *